2018 Plymouth Cross Country
Head Coach: Jay Follett
Middle School Coach: Matt Anderson
Volunteer Coach: Jacob Beckner
Schedule
Date Meet
8/25/2018 Colonel Crawford Early Bird Invitational
8/28/2018 Plymouth Invitational
9/1/2018 Ashland Invitational
9/8/2018 Tiffin Carnival
9/15/2018 Galion Invitational
9/22/2018 Widewater Invitational
9/29/2018 Buckeye Central Invitational
10/2/2018 Crestline Invitational
10/6/2018 Dan Olien Invitational
10/13/2018 Firelands Conference Championship at New London
10/20/2018 District Championship at Galion Amman's Reservoir
10/27/2018 Regional Championship at Tiffin Hedges Boyer Park
11/3/2018 State Championship at National Trail
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
High School Boys Roster
Name Year Season Best
Michael Collins Senior 18:17.94
Dylan Heynes Senior 20:50.5
Gaige Porter Senior 20:26.8
Justin Robinson Senior 17:34.4 2nd Team All-Conference/2nd Team All-District
Austen Sexton Senior
Nick Bowser Junior 19:46.5
Levi Robinson Sophomore 16:48.98 1st Team All-Conference/1st Team All-District
Seth Dachenhaus Sophomore 21:08.20
Landon Blankenship Freshman 18:59.4
___________________________________________________________________________________________________________
High School Girls Roster
Name Year Season Best
Claudia Caudill Senior 27:36.03
Gracie Roberts Senior 24:36.54
Natalie Snyder Senior 26:16.8
Olivia Fidler Junior 23:02.66
Eliza Redden Junior 22:53.43
Ellie Beckner Sophomore 29:44.5
Ally Bowser Sophomore 31:15.47
Emma Redden Sophomore
Aliya Echelbarger Freshman 25:20.94
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Boys Roster
Name Year Season Best
Andy Roblin Eighth 16:36.1
Ryilee Strong Eighth 16:11.31
Gabe Kamann Seventh 17:14.48
Malachi Keefe Seventh 13:56.57
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Girls Roster
Name Year Season Best
Eva Sherman Seventh 20:35.8
___________________________________________________________________________________________________________
Meet Summaries
8/25/2018 - Colonel Crawford Early Bird Invitational
High School Boys 8th Place Team
Levi Robinson 17:46.93 5th
Justin Robinson 18:05.35 11th
Michael Collins 19:32.24 31st
Landon Blankenship 20:45.14 62nd
Nick Bowser 21:45.15 90th
Dylan Heynes 21:50.08 93rd
Seth Dachenhaus 22:28.27 110th
High School Girls 9th Place Team
Olivia Fidler 23:32.37 22nd
Eliza Redden 24:46.88 42nd
Gracie Roberts 27:14.72 76th
Aliya Echelbarger 27:46.79 82nd
Natalie Snyder 28:54.21 94th
Claudia Caudill 29:25.10 100th
Ally Bowser 31:15.47 108th
Ellie Beckner 32:17.79 110th
Middle School Boys
Malachi Keefe 14:51.05 30th
Andy Roblin 16:40.22 43rd
Gabe Kamann 19:06.66 54th
Middle School Girls
Eva Sherman 20:49.29 60th
___________________________________________________________________________________________________________
8/28/2018 - Plymouth Invitational
High School Boys 3rd Place Team
Levi Robinson 11:10.23 3rd
Justin Robinson 11:35.35 7th
Nick Bowser 12:41.42 21st
Michael Collins 12:52.50 23rd
Seth Dachenhaus 13:25.33 35th
Landon Blankenship 13:36.86 37th
Dylan Heynes 14:05.64 45th
High School Girls 5th Place Team
Olivia Fidler 15:15 9th
Eliza Redden 16:03 15th
Gracie Roberts 16:32 19th
Aliya Echelbarger 18:12 35th
Ellie Beckner 21:55 39th
Middle School Boys
Malachi Keefe 16:10.55 19th
Andy Roblin 18:25.19 25th
Gabe Kamann 21:35.06 30th
Middle School Girls
Eva Sherman 23:39.58 13th
___________________________________________________________________________________________________________
9/1/2018 - Ashland Invitational
High School Boys 9th Place Team
Levi Robinson 17:27.1 9th
Justin Robinson 18:28.6 29th
Michael Collins 19:26.4 53rd
Nick Bowser 20:24.1 77th
Landon Blankenship 21:36.0 105th
Dylan Heynes 21:45.5 109th
Gaige Porter 22:21.3 124th
Seth Dachenhaus 23:00.3 136th
High School Girls 15th Place Team
Olivia Fidler 23:28.5 44th
Eliza Redden 24:13.6 57th
Gracie Roberts 26:59.7 107th
Aliya Echelbarger 28:00.2 119th
Natalie Snyder 28:27.1 123rd
Claudia Caudill 30:10.6 136th
Ellie Beckner 32:59.2 156th
Middle School Boys
Malachi Keefe 16:03.7 154th
Andy Roblin 16:36.1 171st
Gabe Kamann 19:21.9 211th
Middle School Girls
Eva Sherman 23:40.0 191st
___________________________________________________________________________________________________________
9/8/2018 - Tiffin Carnival
High School Boys 25th Place Team
Levi Robinson 17:27.3 38th
Justin Robinson 18:25.8 93rd
Michael Collins 19:16.6 143rd
Landon Blankenship 19:57.6 170th
Nick Bowser 21:30.8 208th
Gaige Porter 22:01.4 213th
Seth Dachenhaus 22:18.9 217th
High School Girls 50th Place Team
Olivia Fidler 23:05.5 141st
Eliza Redden 24:19.1 219th
Gracie Roberts 25:22.9 262nd
Aliya Echelbarger 27:27.9 310th
Natalie Snyder 27:42.3 315th
Claudia Caudill 29:26.7 331st
Ellie Beckner 34:27.1 349th
Middle School Boys
Malachi Keefe 14:55.3 132nd
Gabe Kamann 18:04.1 204th
Middle School Girls
Eva Sherman 20:35.8 195th
___________________________________________________________________________________________________________
9/15/2018 - Galion Invitational
High School Boys 14th Place Team Open Race
Levi Robinson 17:13.0 7th
Justin Robinson 18:24.9 34th
Michael Collins 19:34.6 72nd
Nick Bowser 21:15.0 128th
Landon Blankenship 21:26.7 133rd
Gaige Porter 21:31.7 138th
Dylan Heynes 22:42.8 151st
Seth Dachenhaus 22:46.6 198th - Open Race
High School Girls 21st Place Team
Olivia Fidler 24:24.6 78th
Eliza Redden 24:42.4 88th
Aliya Echelbarger 26:57.9 118th
Natalie Snyder 29:42.3 142nd
Ellie Beckner 32:36.2 153rd
Middle School Boys
Malachi Keefe 16:07.9 122nd
Gabe Kamann 17:23.7 144th
Middle School Girls
Eva Sherman 21:19.5 146th
___________________________________________________________________________________________________________
9/22/2018 - Liberty Center Widewater Invitational
High School Boys 5th Place Team
Levi Robinson 16:48.98 3rd
Justin Robinson 17:44.98 18th
Michael Collins 18:17.94 25th
Landon Blankenship 19:33.93 57th
Dylan Heynes 21:04.22 80th
Gaige Porter 21:20.15 85th
Seth Dachenhaus 22:28.51 96th
High School Girls 7th Place Team
Eliza Redden 22:53.43 26th
Olivia Fidler 23:18.45 30th
Gracie Roberts 24:38.20 47th
Aliya Echelbarger 26:17.81 66th
Natalie Snyder 26:19.35 67th
Claudia Caudill 27:36.03 71st
Ellie Beckner 31:10.13 81st
___________________________________________________________________________________________________________
9/29/2018 - Buckeye Central Invitational
High School Boys 8th Place Team
Levi Robinson 16:56.88 2nd
Justin Robinson 18:01.74 28th
Michael Collins 18:45.75 47th
Landon Blankenship 19:27.36 70th
Gaige Porter 20:33.65 94th
Dylan Heynes 20:55.16 108th
Seth Dachenhaus 21:26.68 131st
High School Girls 11th Place Team
Olivia Fidler 23:02.66 29th
Eliza Redden 23:13.72 35th
Gracie Roberts 24:36.34 57th
Aliya Echelbarger 25:20.94 70th
Claudia Caudill 28:22.79 95th
Ellie Beckner 31:02.74 100th
Middle School Boys
Malachi Keefe 14:52.53 54th
Ryilee Strong 16:11.31 72nd
Gabe Kamann 19:19.29 82nd
Middle School Girls
Eva Sherman 21:13.38 95th
___________________________________________________________________________________________________________
10/2/2018 - Crestline Invitational at Amman's Reservoir
High School Boys 12th Place Team
Justin Robinson 18:01.06 20th
Michael Collins 19:36.09 53rd
Gaige Porter 20:51.23 84th
Seth Dachenhaus 21:08.20 89th
Dylan Heynes 24:33.00 149th
High School Girls 7th Place Team
Olivia Fidler 23:47.76 25th
Eliza Redden 24:16.64 31st
Gracie Roberts 25:35.95 51st
Aliya Echelbarger 27:27.08 66th
Ellie Beckner 34:13.26 89th
Middle School Boys
Malachi Keefe 14:29.00 36th
Ryilee Strong 16:46.88 62nd
Gabe Kamann 19:04.14 70th
Middle School Girls
Eva Sherman 20:37.74 87th
___________________________________________________________________________________________________________
10/6/2018 - Dan Olien Invitational at New London
High School Boys 5th Place Team
Levi Robinson 17:32.52 2nd
Justin Robinson 18:29.56 16th
Michael Collins 19:27.91 35th
Landon Blankenship 20:15.32 54th
Nick Bowser 20:51.26 72nd
Dylan Heynes 21:24.04 85th
Gaige Porter 21:52.94 95th
Seth Dachenhaus 22:32.08 109th
High School Girls 8th Place Team
Olivia Fidler 24:41.21 32nd
Eliza Redden 25:00.94 38th
Gracie Roberts 25:20.44 43rd
Natalie Snyder 29:36.19 74th
Ellie Beckner 32:26.06 76th
Middle School Boys
Malachi Keefe 14:57.71 57th
Gabe Kamann 18:22.73 87th
Middle School Girls
Eva Sherman 23:13.04 64th
___________________________________________________________________________________________________________
10/13/2018 - Firelands Conference Championship at New London
High School Boys 5th Place Team Open Race
Levi Robinson 17:16.30 4th
Justin Robinson 18:00.33 14th
Michael Collins 18:56.26 27th
Landon Blankenship 20:01.54 35th
Nick Bowser 20:30.15 38th
Dylan Heynes 20:59.31 42nd
Gaige Porter 21:10.70 43rd
Seth Dachenhaus 21:27.48 13th - Open Race
High School Girls 6th Place Team
Olivia Fidler 23:24.64 24th
Eliza Redden 23:45.95 29th
Gracie Roberts 24:49.14 34th
Aliya Echelbarger 27:05.76 42nd
Natalie Snyder 27:45.01 43rd
Claudia Caudill 28:30.95 44th
Ellie Beckner 32:08.10 46th
Middle School Boys
Malachi Keefe 13:56.97 26th
Andy Roblin 17:05.95 33rd
Gabe Kamann 17:14.48 34th
Ryilee Strong 17:16.95 35th
___________________________________________________________________________________________________________
10/20/2018 - Galion District Championship at Amman's Reservoir
High School Boys 7th Place Team
Levi Robinson 16:59.2 4th
Justin Robinson 17:37.4 11th
Michael Collins 18:59.0 39th
Landon Blankenship 18:59.4 40th
Nick Bowser 19:46.5 54th
Gaige Porter 20:26.8 59th
Dylan Heynes 20:50.5 62nd
High School Girls 11th Place Team
Olivia Fidler 23:59.3 48th
Eliza Redden 24:09.7 53rd
Gracie Roberts 24:57.0 61st
Aliya Echelbarger 25:29.7 66th
Natalie Snyder 26:16.8 73rd
Claudia Caudill 27:58.0 83rd
Ellie Beckner 29:44.5 85th
___________________________________________________________________________________________________________
10/27/2018 - Regional Championship at Tiffin
High School Boys
Levi Robinson 18:04.68 89th
Justin Robinson 18:47.69 136th
___________________________________________________________________________________________________________
<--- Back