2008 Plymouth Cross Country
Head Coach: Marty McKenzie/Jay Follett
Schedule
Date Meet
8/18/2008 Richland County Meet
8/23/2008 Dan Olien Invitational
8/26/2008 Dual vs. Crestline
8/30/2008 Bucyrus Elks Invitational
9/2/2008 Wynford Invitational
9/6/2008 Northmor Invitational
9/9/2008 Lucas Cub Classic
9/13/2008 Galion Invitational
9/16/2008 Quad at Western Reserve with Monroeville and St. Paul
9/20/2008 Bill Brown Classic
9/23/2008 Dual at Crestline
9/27/2008 Buckeye Central Invitational
9/30/2008 Crestline Invitational
10/4/2008 Cat Pack Invitational
10/11/2008 Firelands Conference Championship at Plymouth
10/18/2008 District Championship at Galion Amman's Reservoir
10/25/2008 Regional Championship at Canton Glen Oak
11/1/2008 State Championship at Scioto Downs
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
High School Boys Roster
Name Year Season Best
Kyle Fowler Senior 29:32.16
Nick Rowe Senior 35:04.0
Jeremiah Long Junior 37:40.0
Mitch McKenzie Junior 19:07.80
Alex Mowry Junior 18:00.45 Honorable Mention All-Conference/Honorable Mention All-District
Derrick Beers Sophomore 28:43.0
Dakota Foster Sophomore 23:13.0
Dylan Lasch Sophomore 21:24.16
Justin Miller Sophomore 18:38.51 Honorable Mention All-Conference
Josh Schrader Freshman 19:51.08
Ty Schrader Freshman 18:34.89
___________________________________________________________________________________________________________
High School Girls Roster
Name Year Season Best
Libby Fackler Senior 23:22.0
Mia Huttleston Senior 35:02.0
Stephanie Riedlinger Senior 24:53.05
Ashlee Weekley Senior 31:35.0
Haley Rinehart Sophomore 25:12.0
Chelsea Runkle Sophomore 33:13.73
Sarah Shirey Sophomore 23:27.81
Megan Burrer Freshman 28:46.0
Megan Dawson Freshman 28:33.0
Stephanie Grube Freshman 24:33.13
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Boys Roster
Name Year Season Best
Justin Collins Eighth 14:57.0
Brett Eldridge Eighth 13:41.87
Daron Gibson Seventh 19:14.41
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Girls Roster
Name Year Season Best
Katie Brodzeller Eighth 15:51.0
Paige Fowler Eighth 16:48.0
Amy Grube Seventh 16:47.0
Maci Hedeen Seventh 16:17.0
___________________________________________________________________________________________________________
Meet Summaries
8/18/2008 - Richland County Meet at Madison
High School Boys 4th Place Team
Justin Miller 19:13 13th
Alex Mowry 20:40 27th
Ty Schrader 20:40 28th
Mitch McKenzie 21:57 32nd
Dylan Lasch 24:48 47th
Josh Schrader 24:51 48th
Dakota Foster 26:50 55th
Kyle Fowler 29:38 30th - Open Race
High School Girls 7th Place Team
Libby Fackler 27:19 30th
Sarah Shirey 28:56 35th
Stephanie Riedlinger 29:48 12th - Open Race
Haley Rinehart 30:25 39th
Megan Dawson 30:37 41st
Stephanie Grube 31:10 45th
Megan Burrer 33:10 47th
Mia Huttleston 42:12 - Open Race
Middle School Boys
Brett Eldridge 16:30 22nd
Daron Gibson 36:19
Middle School Girls
Katie Brodzeller 18:08 22nd
Amy Grube 19:51 29th
Paige Fowler 20:55 35th
___________________________________________________________________________________________________________
8/23/2008 - Dan Olien Invitational at New London
High School Boys 11th Place Team Open Race
Justin Miller 19:04.09 25th
Ty Schrader 19:47.96 46th
Alex Mowry 20:30.20 63rd
Mitch McKenzie 20:39.63 68th
Josh Schrader 21:38.76 86th
Dylan Lasch 22:41.42 95th
Dakota Foster 25:37.39 107th
Derrick Beers 28:43 58th - Open Race
Nick Rowe 37:40 64th - Open Race
High School Girls 15th Place Team Open Race
Libby Fackler 26:01.64 69th
Sarah Shirey 26:11.57 72nd
Haley Rinehart 27:31.66 86th
Stephanie Riedlinger 27:32.97 87th
Stephanie Grube 27:37.27 90th
Megan Dawson 30:11 98th
Megan Burrer 33:10 103rd
Chelsea Runkle 33:52 37th - Open Race
Mia Huttleston 41:15 40th - Open Race
Middle School Boys
Brett Eldridge 15:07.96 49th
Daron Gibson 22:52.36 82nd
Middle School Girls
Katie Brodzeller 16:50.21 41st
Amy Grube 18:41.12 64th
Paige Fowler 18:58.65 66th
___________________________________________________________________________________________________________
8/26/2008 - Dual vs. Crestline
High School Boys 1st Place Team
Justin Miller 19:19 1st
Alex Mowry 20:41 3rd
Mitch McKenzie 21:17 4th
Ty Schrader 21:23 5th
Josh Schrader 22:33 8th
Dylan Lasch 23:33 9th
Dakota Foster 26:51 11th
Kyle Fowler 34:51 14th
Nick Rowe 41:40 15th
High School Girls 2nd Place Team
Libby Fackler 24:41 1st
Sarah Shirey 25:41 4th
Stephanie Riedlinger 28:25 7th
Haley Rinehart 29:40 10th
Stephanie Grube 29:55 11th
Megan Dawson 32:14 12th
Megan Burrer 33:59 13th
Chelsea Runkle 36:15 14th
Mia Huttleston 41:35 16th
Middle School Boys
Brett Eldridge 16:10
Daron Gibson 26:42
Middle School Girls
Katie Brodzeller 18:57
Amy Grube 21:13
Paige Fowler 22:16
___________________________________________________________________________________________________________
8/30/2008 - Bucyrus Elks Invitational
High School Boys 15th Place Team Open Race
Justin Miller 19:05.78 43rd
Ty Schrader 20:07.98 76th
Alex Mowry 20:23.15 82nd
Mitch McKenzie 20:27.59 85th
Josh Schrader 22:18.83 119th
Dylan Lasch 22:32.15 123rd
Dakota Foster 26:00.07 140th
Nick Rowe 39:01 76th - Open Race
High School Girls 22nd Place Team Open Race
Libby Fackler 23:39.57 67th
Sarah Shirey 25:52.33 110th
Stephanie Grube 27:27.94 127th
Stephanie Riedlinger 27:29.46 128th
Haley Rinehart 28:05.84 134th
Megan Dawson 29:37.11 141st
Chelsea Runkle 33:13.73 81st - Open Race
Megan Burrer 34:09.76 149th
Mia Huttleston 39:38 86th - Open Race
Middle School Boys
Brett Eldridge 15:06.96 39th
Daron Gibson 22:33.83 74th
Middle School Girls
Katie Brodzeller 17:00.14 40th
Amy Grube 17:39.08 50th
Paige Fowler 19:47.14 66th
___________________________________________________________________________________________________________
9/2/2008 - Wynford Invitational
High School Boys 5th Place Team
Justin Miller 19:54.49 16th
Ty Schrader 20:04.51 17th
Alex Mowry 20:22.12 20th
Mitch McKenzie 20:52.72 28th
Josh Schrader 22:41.85 44th
Dylan Lasch 24:26.80 62nd
Dakota Foster 27:08.16 87th
Kyle Fowler 29:32.16 96th
High School Girls 9th Place Team
Libby Fackler 25:34.05 30th
Sarah Shirey 27:06.21 39th
Stephanie Riedlinger 29:29.85 51st
Stephanie Grube 29:59.64 54th
Haley Rinehart 30:13.91 55th
Megan Burrer 35:39.31 79th
Middle School Boys
Brett Eldridge 14:06.96 12th
Justin Collins 17:33.65 31st
Daron Gibson 22:51.95 47th
Middle School Girls
Katie Brodzeller 16:50.61 18th
Paige Fowler 18:31.42 40th
Amy Grube 21:06.30 48th
Maci Hedeen 21:54.81 49th
___________________________________________________________________________________________________________
9/6/2008 - Northmor Invitational
High School Boys 5th Place Team
Justin Miller 18:57 16th
Ty Schrader 19:26 24th
Alex Mowry 19:51 28th
Mitch McKenzie 20:27 42nd
Josh Schrader 21:16 54th
Dylan Lasch 22:11 66th
Dakota Foster 24:24 98th
High School Girls 9th Place Team
Libby Fackler 24:16 30th
Sarah Shirey 24:47 36th
Megan Burrer 25:59 52nd
Ashlee Weekley 26:09 54th
Haley Rinehart 30:07 78th
Stephanie Grube 30:11 79th
Mia Huttleston 38:26 99th
Middle School Boys
Brett Eldridge 13:55
Daron Gibson 20:47
Middle School Girls
Katie Brodzeller 16:06
Amy Grube 17:37
Paige Fowler 18:02
Maci Hedeen 19:48
___________________________________________________________________________________________________________
9/9/2008 - Lucas Cub Classic
High School Boys 2nd Place Team
Justin Miller 19:02 7th
Ty Schrader 19:24 8th
Mitch McKenzie 19:37 11th
Alex Mowry 19:56 13th
Josh Schrader 20:21 21st
Dylan Lasch 23:10 30th
Dakota Foster 23:21 34th
Nick Rowe 39:35 79th
High School Girls 5th Place Team
Libby Fackler 23:55 13th
Sarah Shirey 26:48 31st
Haley Rinehart 26:50 32nd
Stephanie Riedlinger 27:47 38th
Stephanie Grube 28:07 48th
Ashlee Weekley 32:42 70th
Megan Burrer 33:09 75th
Mia Huttleston 38:12 77th
Middle School Boys
Brett Eldridge 12:42 8th
Daron Gibson 21:13 37th
Middle School Girls
Katie Brodzeller 15:09 9th
Amy Grube 16:14 14th
Maci Hedeen 17:40 17th
Paige Fowler 17:44 19th
___________________________________________________________________________________________________________
9/9/2008 - Galion Invitational
High School Boys 14th Place Team
Justin Miller 18:54.44 51st
Ty Schrader 19:04.52 56th
Alex Mowry 19:47.11 69th
Josh Schrader 20:38.26 85th
Mitch McKenzie 20:44.91 86th
Dylan Lasch 22:28.32 106th
Dakota Foster 24:55.45 115th
High School Girls 20th Place Team
Sarah Shirey 24:14 81st
Libby Fackler 24:44 89th
Stephanie Grube 26:44 107th
Haley Rinehart 26:47 108th
Ashlee Weekley 34:17 134th
Mia Huttleston 37:47 137th
___________________________________________________________________________________________________________
9/16/2008 - Quad at Western Reserve with Monroeville and St. Paul
High School Boys
Justin Miller 19:12
Ty Schrader 19:32
Mitch McKenzie 20:14
Josh Schrader 21:01
Dylan Lasch 22:26
Dakota Foster 24:20
Nick Rowe 37:38
High School Girls
Libby Fackler 24:02
Sarah Shirey 24:42
Haley Rinehart 26:39
Stephanie Grube 27:01
Stephanie Riedlinger 27:13
Ashlee Weekley 34:31
Mia Huttleston 39:27
Middle School Boys
Brett Eldridge 15:16
Justin Collins 16:40
Daron Gibson 20:33
Middle School Girls
Katie Brodzeller 16:15
Maci Hedeen 16:44
Amy Grube 17:27
Paige Fowler 18:41
___________________________________________________________________________________________________________
9/20/2008 - Bill Brown Classic at Ontario
High School Boys 9th Place Team
Justin Miller 18:49 19th
Ty Schrader 19:29 33rd
Mitch McKenzie 20:10 46th
Alex Mowry 20:38 54th
Josh Schrader 20:49 57th
Dylan Lasch 21:55 69th
Dakota Foster 24:39 97th
Nick Rowe 39:02 108th
High School Girls 7th Place Team
Libby Fackler 24:26 28th
Sarah Shirey 25:40 39th
Stephanie Grube 25:57 41st
Stephanie Riedlinger 26:45 47th
Haley Rinehart 27:05 50th
Megan Burrer 31:52 58th
Ashlee Weekley 35:31 63rd
Mia Huttleston 39:28 65th
Middle School Boys
Brett Eldridge 14:01 34th
Justin Collins 15:56 57th
Daron Gibson 19:55 75th
Middle School Girls
Katie Brodzeller 15:51 26th
Amy Grube 16:51 38th
Maci Hedeen 16:55 39th
Paige Fowler 16:58 40th
___________________________________________________________________________________________________________
9/23/2008 - Dual at Crestline
High School Boys 1st Place Team
Justin Miller 19:06 2nd
Ty Schrader 19:35 3rd
Alex Mowry 20:06 4th
Mitch McKenzie 20:20 5th
Josh Schrader 20:53 7th
Dylan Lasch 22:53 11th
Dakota Foster 24:24 13th
Nick Rowe 37:03 15th
High School Girls 2nd Place Team
Libby Fackler 23:20 2nd
Sarah Shirey 24:30 5th
Stephanie Grube 26:22 7th
Stephanie Riedlinger 26:28 8th
Haley Rinehart 28:31 10th
Megan Dawson 28:33 11th
Megan Burrer 28:46 12th
Mia Huttleston 38:49 14th
Middle School Boys
Daron Gibson 20:16
Middle School Girls
Katie Brodzeller 16:10
Amy Grube 16:47
Paige Fowler 17:20
___________________________________________________________________________________________________________
9/27/2008 - Buckeye Central Invitational
High School Boys 5th Place Team
Justin Miller 18:43.76 13th
Alex Mowry 19:20.58 21st
Ty Schrader 19:21.67 22nd
Mitch McKenzie 19:53.23 31st
Josh Schrader 20:08.14 34th
Dylan Lasch 22:10.84 57th
Dakota Foster 23:50.68 75th
Nick Rowe 37:40 93rd
High School Girls 9th Place Team
Libby Fackler 24:32.61 43rd
Sarah Shirey 24:34.72 44th
Stephanie Grube 25:17.67 51st
Stephanie Riedlinger 25:43.31 59th
Haley Rinehart 26:33.28 68th
Megan Burrer 29:29.27 86th
Ashlee Weekley 32:25.49 90th
Mia Huttleston 37:52 93rd
Middle School Boys
Brett Eldridge 14:13.78 12th
Justin Collins 15:51.43 20th
Daron Gibson 19:43.83 32nd
Middle School Girls
Katie Brodzeller 16:34.03 25th
Amy Grube 16:59.91 27th
Maci Hedeen 17:22.60 28th
Paige Fowler 17:26.37 31st
___________________________________________________________________________________________________________
9/30/2008 - Crestline Invitational
High School Boys 7th Place Team
Ty Schrader 18:34.89 28th
Justin Miller 18:38.51 29th
Alex Mowry 18:55.60 35th
Mitch McKenzie 19:40.14 46th
Josh Schrader 19:51.08 49th
Dylan Lasch 21:24.16 73rd
Dakota Foster 23:13.00 90th
Nick Rowe 35:59 109th
High School Girls 10th Place Team
Sarah Shirey 23:27.81 41st
Stephanie Grube 24:47.61 62nd
Stephanie Riedlinger 25:15.69 67th
Haley Rinehart 26:13.87 74th
Megan Burrer 28:47.87 90th
Ashlee Weekley 32:10.96 98th
Mia Huttleston 36:19 100th
Middle School Boys
Brett Eldridge 13:41.87 11th
Justin Collins 15:20.73 35th
Daron Gibson 19:14.41 52nd
Middle School Girls
Katie Brodzeller 16:13.42 22nd
Amy Grube 17:05.94 29th
Maci Hedeen 17:09.37 30th
Paige Fowler 17:42.32 35th
___________________________________________________________________________________________________________
10/4/2008 - Cat Pack Invitational @ Mansfield
High School Boys 3rd Place Team
Justin Miller 18:46 13th
Ty Schrader 19:28 19th
Alex Mowry 20:03 21st
Mitch McKenzie 20:09 22nd
Josh Schrader 20:31 29th
Dylan Lasch 21:59 40th
High School Girls 4th Place Team
Sarah Shirey 25:30 18th
Haley Rinehart 25:46 21st
Stephanie Grube 25:56 23rd
Megan Burrer 30:28 34th
Megan Dawson 30:29 35th
Mia Huttleston 36:40 39th
Middle School Boys
Brett Eldridge 12:38 22nd
Justin Collins 14:18 43rd
Daton Gibson 18:20 48th
Middle School Girls
Katie Brodzeller 14:39 24th
Maci Hedeen 15:05 27th
Paige Fowler 15:35 33rd
Amy Grube 16:06 35th
___________________________________________________________________________________________________________
10/11/2008 - Firelands Conference Championship at Western Reserve
High School Boys 5th Place Team
Justin Miller 18:52 20th
Alex Mowry 18:58 21st
Ty Schrader 19:29 27th
Mitch McKenzie 19:41 31st
Josh Schrader 20:54 43rd
Dylan Lasch 22:06 50th
Nick Rowe 36:37 61st
High School Girls 5th Place Team
Sarah Shirey 24:24 25th
Stephanie Grube 24:39 27th
Haley Rinehart 25:12 30th
Stephanie Riedlinger 25:35 35th
Megan Burrer 29:30 45th
Ashlee Weekley 31:35 47th
Middle School Boys
Justin Collins 14:57 17th
Daron Gibson 20:38 29th
Middle School Girls
Katie Brodzeller 16:06 16th
Maci Hedeen 16:17 18th
Amy Grube 17:09 19th
Paige Fowler 17:22 21st
___________________________________________________________________________________________________________
10/18/2008 - Galion District Championship at Amman's Reservoir
High School Boys 6th Place Team
Alex Mowry 18:00.45 15th
Ty Schrader 18:46.13 23rd
Mitch McKenzie 19:07.80 30th
Justin Miller 19:17.94 32nd
Josh Schrader 19:51.64 36th
Dylan Lasch 21:38.66 58th
Nick Rowe 35:04 69th
High School Girls 11th Place Team
Sarah Shirey 23:54.01 52nd
Stephanie Grube 24:33.13 61st
Stephanie Riedlinger 24:53.05 64th
Haley Rinehart 25:18.79 66th
Megan Burrer 29:13.51 75th
Ashlee Weekely 32:48 77th
Mia Huttleston 35:02 79th
___________________________________________________________________________________________________________
10/25/2008 - Canton Regional Championship at Glen Oak High School
High School Boys
Alex Mowry 19:30.32 107th
___________________________________________________________________________________________________________
<--- Back