2006 Plymouth Cross Country
Head Coach: Marty McKenzie
Schedule
Date Meet
8/21/2006 Richland County Meet
8/26/2006 Dan Olien Invitational
8/29/2006 Dual vs. Crestline
9/2/2006 Bucyrus Elks Invitational
9/5/2006 Wynford Invitational
9/9/2006 Northmor Invitational
9/12/2006 Lucas Cub Classic
9/16/2006 Galion Invitational
9/23/2006 Bill Brown Classic
9/26/2006 Tri at Crestline with Buckeye Central
9/30/2006 Buckeye Central Invitational
10/3/2006 Crestline Invitational
10/7/2006 Elgin Classic
10/14/2006 Firelands Conference Championship at St. Paul
10/21/2006 District Championship at Galion Amman's Reservoir
10/28/2006 Regional Championship at Pickerington
11/4/2006 State Championship at Scioto Downs
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
High School Boys Roster
Name Year Season Best
Matt Ball Senior 19:50
Michael McKenzie Senior 19:59
Jake Bays Junior 21:08.03
Tony Browning Junior 18:47 Honorable Mention All-District
Johannes Fischer Junior 24:57.73
Steven Sims Junior 18:45.1
Kyle Fowler Sophomore 19:44.12
Nick Rowe Sophomore 31:22
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
High School Girls Roster
Name Year Season Best
Megan Huttleston Senior
Ashley Speicher Senior 21:12.0 1st Team All-Conference/2nd Team All-District
Ariel Collins Junior 22:16.19 2nd Team All-Conference
Nicole Riedlinger Junior 22:51.94 Honorable Mention All-Conference
Laura Courtright Sophomore 27:30.89
Libby Fackler Sophomore 25:24.0
Mia Huttleston Sophomore 38:21.2
Sunny Koh Sophomore 29:37.78
Stephanie Riedlinger Sophomore 23:42.75
___________________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________________
Middle School Girls Roster
Name Year Season Best
Mayra Hernandez Eighth 18:02.6
Chelsea Runkle Eighth 15:58.9
Sarah Shirey Eighth 15:06.9
___________________________________________________________________________________________________________
Meet Summaries
8/21/2006 - Richland County Meet at Madison
High School Boys 9th Place Team
Kyle Fowler 21:55 35th
Matt Ball 22:13 37th
Michael McKenzie 25:35 48th
Tony Browning 27:19 52nd
Jake Bays 29:11 54th
Nick Rowe 56th
High School Girls
Ashley Speicher 23:19 13th
Ariel Collins 23:54 18th
Libby Fackler 29:03 36th
___________________________________________________________________________________________________________
8/26/2006 - Dan Olien Invitational at New London
High School Boys 17th Place Team
Matt Ball 20:21 69th
Kyle Fowler 20:41 78th
Mike McKenzie 21:26 93rd
Tony Browning 22:42 105th
Jake Bays 24:02 117th
Nick Rowe 34:57 125th
High School Girls 14th Place Team
Ariel Collins 24:10 47th
Nicole Riedlinger 25:08 73rd
Stephanie Riedlinger 27:14 97th
Libby Fackler 28:54 109th
___________________________________________________________________________________________________________
8/29/2006 - Dual vs. Crestline
High School Boys 1st Place Team
Kyle Fowler 20:10 2nd
Matt Ball 20:12 3rd
Mike McKenzie 20:49 5th
Tony Browning 21:42 6th
Steven Sims 21:44 7th
Jake Bays 22:40
Nick Rowe 33:24 14th
High School Girls 1st Place Team
Ashley Speicher 22:28 1st
Ariel Collins 23:45 3rd
Nicole Riedlinger 24:47 5th
Libby Fackler 26:56 7th
Stephanie Riedlinger 27:19 8th
Sonny Koh 31:45 12th
Mia Huttleston 44:21 16th
___________________________________________________________________________________________________________
9/2/2006 - Bucyrus Elks Invitational
High School Boys 16th Place Team
Matt Ball 19:43 69th
Michael McKenzie 20:42 98th
Kyle Fowler 20:50 101st
Tony Browning 21:06 104th
Jake Bays 21:32 110th
Nick Rowe 31:55 162nd
High School Girls 15th Place Team
Ashley Speicher 21:56 16th
Ariel Collins 23:09 47th
Nicole Riedlinger 24:19 86th
Libby Fackler 26:04 123rd
Stephanie Riedlinger 26:31 131st
Laura Courtright 29:15 166th
Middle School Girls
Chelsea Runkle 17:49 61st
___________________________________________________________________________________________________________
9/5/2006 - Wynford Invitational
High School Boys 10th Place Team
High School Girls 6th Place Team
Ashley Speicher 22:38 10th
___________________________________________________________________________________________________________
9/9/2006 - Northmor Invitational
High School Boys 10th Place Team
High School Girls 6th Place Team
___________________________________________________________________________________________________________
9/12/2006 - Lucas Cub Classic
High School Boys 2nd Place Team
Matt Ball 20:04 10th
Steven Sims 20:40 14th
Tony Browning 21:17 19th
Mike McKenzie 21:20 21st
Kyle Fowler 22:02 26th
Jake Bays 22:54 32nd
Nick Rowe 33:17 68th
High School Girls 3rd Place Team
Ashley Speicher 23:08 5th
Ariel Collins 24:11 10th
Stephanie Riedlinger 27:19 34th
Libby Fackler 28:22 40th
Laura Courtright 33:27 61st
Mia Huttleston 44:36 71st
Middle School Girls
Sarah Shirey 15:45 7th
Chelsea Runkle 16:32 13th
Mayra Hernandez 18:47 30th
___________________________________________________________________________________________________________
9/16/2006 - Galion Invitational
High School Boys 15th Place Team
Tony Browning 19:42.77 73rd
Kyle Fowler 19:44.12 74th
Matt Ball 20:01.43 83rd
Steven Sims 20:19.41 86th
Mike McKenzie 20:37.86 93rd
Jake Bays 22:00.18 110th
Nick Rowe 131st
High School Girls
Ashley Speicher 21:18.61 22nd
Ariel Collins 23:11.37 61st
Stephanie Riedlinger 25:29.56 106th
Libby Fackler 27:03.17 124th
Laura Courtright 29:08.67 136th
Sunny Koh 29:37.78 140th
Nicole Riedlinger 154th
Middle School Girls
Sarah Shirey 17:22.11 64th
___________________________________________________________________________________________________________
9/23/2006 - Bill Brown Classic at Ontario
High School Boys 6th Place Team
Tony Browning 18:47 25th
Steven Sims 19:27 30th
Matt Ball 19:50 34th
Kyle Fowler 19:56 36th
Michael McKenzie 19:59 37th
Johannes Fischer 26:35 53rd
Nick Rowe 32:46 58th
High School Girls 8th Place Team
Ashley Speicher 21:24 10th
Ariel Collins 22:52 26th
Nicole Riedlinger 23:37 41st
Stephanie Riedlinger 24:08 44th
Mia Huttleston 70th
Middle School Girls
Chelsea Runkle 16:20 16th
___________________________________________________________________________________________________________
9/26/2006 - Tri at Crestline with Buckeye Central
High School Boys 1st Place Team
Steven Sims 19:33 3rd
Matt Ball 19:40 6th
Tony Browning 20:20 7th
Kyle Fowler 20:30 9th
Michael McKenzie 20:31 10th
Jake Bays 21:10 12th
Johannes Fischer 28:28 19th
Nick Rowe 31:22 21st
High School Girls 1st Place Team
Ashley Speicher 21:24 1st
Ariel Collins 22:17 3rd
Nicole Riedlinger 23:31 7th
Stephanie Riedlinger 24:41 8th
Libby Fackler 27:10 12th
Laura Courtright 29:37 19th
Mia Huttleston 39:40 25th
___________________________________________________________________________________________________________
9/30/2006 - Buckeye Central Invitational
High School Boys 8th Place Team
Matt Ball 20:14 27th
Steven Sims 20:18 29th
Tony Browning 20:50 37th
Michael McKenzie 21:05 40th
Kyle Fowler 21:36 44th
Johannes Fischer 30:03 74th
Nick Rowe 33:48 75th
High School Girls 5th Place Team
Ashley Speicher 22:08 6th
Ariel Collins 23:32 26th
Nicole Riedlinger 24:40 33rd
Stephanie Riedlinger 24:54 40th
Libby Fackler 26:03 57th
Mia Huttleston 39:40 89th
___________________________________________________________________________________________________________
10/3/2006 - Crestline Invitational
High School Boys 6th Place Team
High School Girls 5th Place Team
___________________________________________________________________________________________________________
10/7/2006 - Elgin Classic
High School Boys 4th Place Team
Steven Sims 18:45.1 12th
Tony Browning 19:35.7 19th
Matt Ball 19:53.6 22nd
Michael McKenzie 20:07.8 25th
Kyle Fowler 20:51.7 30th
Jake Bays 21:42.6 33rd
Johannes Fischer 27:25.0 41st
Nick Rowe 33:18.4 42nd
High School Girls 3rd Place Team
Ashley Speicher 21:12.0 6th
Ariel Collins 22:19.0 15th
Stephanie Riedlinger 23:39.7 21st
Nicole Riedlinger 24:18.7 25th
Libby Fackler 25:24.0 30th
Laura Courtright 27:43.5 39th
Mia Huttleston 38:21.2 40th
Middle School Girls
Sarah Shirey 15:06.9 14th
Chelsea Runkle 15:58.9 19th
Mayra Hernandez 18:02.6 31st
___________________________________________________________________________________________________________
10/14/2006 - Firelands Conference Championship
High School Boys 6th Place Team
Tony Browning 19:05 22nd
Matt Ball 19:42 28th
Steven Sims 19:42 29th
Michael Mckenzie 20:22 37th
Kyle Fowler 20:52 45th
Jake Bays 21:48 49th
Johannes Fischer 27:12 57th
High School Girls 3rd Place Team
Ashley Speicher 21:18 6th
Ariel Collins 22:15 9th
Nicole Riedlinger 23:46 21st
Stephanie Riedlinger 24:00 24th
Libby Fackler 25:23 35th
___________________________________________________________________________________________________________
10/21/2006 - Galion District Championship at Amman's Reservoir at St. Paul
High School Boys 5th Place Team
Tony Browning 19:08.65 21st
Steven Sims 19:19.94 25th
Matt Ball 19:57.44 34th
Michael McKenzie 20:08.99 37th
Jake Bays 21:08.03 46th
Kyle Fowler 21:35.11 50th
Johannes Fischer 24:57.73 57th
High School Girls 7th Place Team
Ashley Speicher 21:15.08 14th
Ariel Collins 22:16.19 23rd
Nicole Riedlinger 22:51.94 34th
Stephanie Riedlinger 23:42.75 42nd
Libby Fackler 25:35.46 54th
Laura Courtright 27:30.89 60th
___________________________________________________________________________________________________________
10/28/2006 - Regional Championship at Pickerington
High School Girls
Ashley Speicher 23:05 45th
___________________________________________________________________________________________________________
<--- Back